Uložení do hrobuPohřeb v kostele i na hřbitově lze domluvit osobně na faře, tel. 220 611 336 nebo na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Rozloučení se zemřelými považujeme za přirozené dovršení úcty ke svým známým, především pak k nejbližším. Důstojný pohřeb je jejím výrazem. Účelem je vyprosit zemřelému duchovní pomoc, prokázat úctu jeho tělu a pozůstalým dodat útěchu a naději ve vzkříšení s Kristem. Křesťanský pohřeb se většinou skládá z obřadu rozloučení v kostele s možností sloužení zádušní mše (za duši zesnulého), průvodu na hřbitov, vysvěcení hrobu a uložení ostatků.

Důležitá upozornění

  • Každý zemřelý křesťan, včetně katechumena, má mít církevní pohřeb.
  • Se svolením biskupa i dítě, které zemřelo před křtem.
    Křesťan nekatolického vyznání může mít katolický pohřeb se svolením biskupa tehdy, když není dosažitelný jeho vlastní duchovní.
  • Kněz naopak musí odmítnout církevní pohřeb nepokřtěnému, známému odpadlíkovi, bludaři nebo rozkolníkovi (pokud před smrtí neprojevili nějaké známky kajícnosti), dále těm, kdo zvolili pohřeb žehem z toho důvodu, aby ukázali, že nevěří v život po smrti; nakonec i těm, kdo byli známí jako veřejní hříšníci a pohřeb by vzbudil pohoršení.

Převzato a upraveno z http://www.katyd.cz/clanky/je-mozne-odmitnout-cirkevni-pohreb.html