Možností, jak se v rámci farnosti setkávat, není v poslední době mnoho. Proto jsme se u příležitosti farní poutě rozhodli vyzkoušet on-line farní kavárnu v neděli od 14:00.
Přijměte pozvání na on-line setkání i s farníky, se kterými jste se delší dobu neviděli a neměli si příležitost říct, co je u vás nového a jak tuto dobu prožíváte.

Pokud se tento koncept osvědčí, může se kavárna v on-line podobě konat pravidelně až do zmírnění vládních nařízení.

Pozvánka: https://discord.gg/Dq4tpYhqvy (podrobnější návod níže).

Pro on-line setkání jsme se rozhodli využít platformu Discord, která umožňuje vytvoření více diskuzních skupinek (hlasových kanálů) a volné přecházení mezi nimi. Discord dobře funguje na počítači z webového prohlížeče. Na chytrém mobilním telefonu budete potřebovat aplikaci. Při použití z počítače budete potřebovat správně připojený mikrofon a nejlépe i kameru. Na telefonu to vše už určitě máte. Pokud si s technikou moc nerozumíte, bude zprovoznění na telefonu pravděpodobně jednodušší.

Kavárna je k dispozici, kdykoli se k ní připojíte. V neděli po 14:00 tam ale určitě nebudete sami.

Jak se připojit

  1. Klikněte na odkaz https://discord.gg/Dq4tpYhqvy
  2. Pokud jste tak udělali na telefonu, kde Discord není nainstalovaný, přijměte pozvánku a budete automaticky přesměrování do obchodu s aplikacemi (Google Play, Apple App Store). Tam si stáhněte a nainstalujte aplikaci a klikněte v obchodě na Pokračovat.
  3. Objeví se vám obrazovka pro přihlášení. Pokud účet na Discordu nemáte, založe si nový - průvodce vás přidáním provede. Bude po vás chtít zobrazované jméno, datum narození, e-mail a heslo (abyste se mohli připojit i příště). Pokud již účet máte, můžete jej využít.
  4. Hotovo. Jste úspěšně přihlášeni k farnímu Discord serveru.

Jak komunikovat s ostatními

Ve webovém rozhraní uvidíte vlevo sloupeček se seznamem kanálů. Na mobilu pro jeho zobrazeni klikněte na ikonku menu vlevo nahoře.
Existují dva druhy kanálů:

  • Textové kanály jsou přístupné kdykoli pro kohokoli, kdo je se připojí na server (třeba i později, než tam něco napíšete).
  • Pro kavárnu chceme využívat především hlasové kanály. Každý vždy může být pouze v jednom hlasovém kanálu – pod kanálem vždy vidíte, kdo je k němu aktuálně připojen. Historie hlasových kanálů se nikam neukládá.

Pokud se chcete připojit k hlasovému kanálu, jednoduše klikněte na jeho název a zvolte „Přidat se k hlasovému hovoru“. Standardně budete mít ztlumený mikrofon a vypnuté video. Abyste se mohli zapojit do hovoru, tak si mikrofon aktivujte (klikněte na příslušné tlačítko) a případně i zapněte kameru. Z kanálu lze odejít kliknutím na ikonu zavěsit a nebo tak, že přejdete do jiného hlasového kanálu. Při přecházení mezi kanály se automaticky vypíná kamera (toto nelze to změnit) – nezapomínejte ji případně vždy opět znovu zapnout.